Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z zarabianiem w sieci, bardzo możliwe, że poznałeś już pojęcie airdrop, które było stosowane w innych kontekstach. W przypadku krypto, airdropem nazywamy zrzut tokenów na rzecz społeczności. Najczęściej odbywa się on po wykonaniu konkretnych działań lub w drodze losowania. Airdrop krypto to swego rodzaju akcja promocyjna, mająca poszerzyć świadomość o istnieniu tokena. Jest to jeden z lepszych sposobów dotarcia do przyszłego inwestora, ponieważ korzystamy na tym my, czyli społeczność.
Jakie czynności należy podjąć, aby otrzymać krypto airdrop?
Airdropy istnieją w świecie krypto relatywnie krótki czas. Pomimo tego zyskały bardzo dużą popularność ze względu na swoją wartość zarówno dla samego projektu, jak i społeczności. Początkowo zakwalifikowanie się do airdropa nie wymagało od nas dużego zaangażowania, jednak jak wiadomo z czasem wszystko się zmienia, łącznie z wymogami. To zarząd projektu ustala wymogi kwalifikacji, więc na dobrą sprawę każdy projekt może mieć je inne. Przybliżymy te najpopularniejsze:
- Wypełnianie formularzy i czynności w social mediach – niektóre projekty wymagają jedynie wypełnienia krótkiego formularza, który zawiera m.in. adres naszego portfela i zaobserowania strony projektu na Twiterze, przesłanie dalej wpisu etc. To była najprostsza droga do otrzymania darmowych tokenów, jednak tego typu aridropy nigdy nie były zbyt sowite.
- Posiadanie tokenów na portfelu bądź/i ich staking – ta metoda kwalifikacji wymaga już pewnego wkładu finansowego, ponieważ należy zakupić konkretne tokeny z ekosystemu oraz odesłać je „do pracy”. Dzięki temu nie tylko zarabiamy na wypracowanych %, ale także w przypadku potencjalnego airdropa.
- Wykonywanie działań na konkretnej sieci – w tym przypadku liczy się zaangażowanie, zarówno czasowe, jak i finansowe, jednak to właśnie airdropy z tej kategorii płacą najwięcej. Chodzi o zaznaczenie swojej obecności na danej sieci poprzez dokonywanie transakcji przesyłania (bridge) oraz wymiany tokenów (swap). Zaangażowanie finansowe zależy wyłącznie od Ciebie, ponieważ większość środków trzeba poświęcić na fee transakcyjne, czyli prowizję.
Największą popularność w kontekście airdropów za delegowanie tokenów do pracy zdobył ekosystem Cosmos. Zdarzały się tam zrzuty o wartości 1000$ do nawet 4000$ przy bardzo niewielkim wkładzie, jednak były to pojedyncze projekty. Airdropy sięgające do nawet 20 000$ wypłaciły takie projekty jak Optimism, Uniswap czy Arbirtrum. Były to projekty, które organizowały airdrop trzeciej kategorii, czyli za zaangażowanie na sieci.
Cel przeprowadzania airdropów krypto
Mogłoby się wydawać, że rozdawanie darmowych tokenów jest nieuzasadnione, ale w rzeczywistości ma to swoje solidne podstawy, które najzwyczajniej się opłacają. Głównymi celami airdropów są m.in.:
- Promocja nowej kryptowaluty lub projektu blockchain – airdropy często służą jako narzędzie marketingowe, które ma na celu zwiększenie świadomości o nowym tokenie i zachęcenie do jego użytkowania.
- Nagradzanie lojalnych użytkowników – wiele projektów przeprowadza airdropy jako formę podziękowania dla swojej społeczności za wsparcie
- Rozdzielenie sieci – w przypadku tworzenia nowej kryptowaluty poprzez fork (rozdzielenie) istniejącej już sieci, airdropy mogą być używane do dystrybucji nowych tokenów posiadaczom pierwotnej kryptowaluty
- Zbieranie danych i budowanie bazy użytkowników – niektóre airdropy wymagają od użytkowników podania pewnych informacji lub wykonania określonych zadań, co pozwala projektom zbierać cenne informacje i budować społeczność
W przypadku airdropa każdy ma swój interes, więc tego typu akcje są coraz popularniejsze w świecie krypto. Nie wiadomo ile potrwa taki stan rzeczy, ale jedno jest pewne – warto korzystać, póki istnieje taka możliwość.
Zagrożenia związane z airdropami
Airdropy w zasadzie z każdej kategorii są narażone na scamy. Możesz się na nie natknąć na Telegramie, Twiterze oraz Discordzie. Zazwyczaj są to profile wątpliwego zaufania, które gdzieś Cię oznaczają, bądź piszą prywatne wiadomości o tym, że zostałeś zakwalifikowany na pokaźny airdrop. Czasami są to nawet strony, które mają oznaczenie jako zaufane. Niestety oni nie mają na celu obdarowania Cię tokenami, lecz wyłudzenie adresu Twojego portfela oraz tajnej frazy seed, która jest kluczem do zarządzania Twoim portfelem. Oszustów jest mnóstwo, a ich metod jeszcze więcej. Właśnie dlatego przed odebraniem jakiegokolwiek airdropa warto wykonać własny research lub zapytać się o zdanie społeczności.
Jak poszukiwać airdropów krypto?
Najwięcej informacji na temat bieżących oraz przyszłych aidropów znajdziesz na takich platformach jak Twitter, Medium oraz YouTube. Autorzy danego projektu najczęściej zamieszczają aktualizacje na dwóch pierwszych wymienionych platformach, zaś na YouTube znajdziesz wielu użytkowników, zarówno polskich, jak i zagranicznych, którzy śledzą takie informacje na bieżąco i dzielą się nimi z innymi. Warto uczestniczyć w tym wszystkim osobiście, aby niczego nie przeoczyć. My oczywiście będziemy w tym pomagać, ale zawsze dobrze zrobić też coś na własną rękę. W świecie krypto, oprócz airdropów możesz napotkać również wiele innych okazji na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Wiele takich akcji organizują duże giełdy typu Binance, ByBit, czy Bitget. Najlepiej więc posiadać konta na kilku giełdach i obserwować aktualności.
0 komentarzy