Z tytułowym pytaniem spotykamy się bardzo często. Pomimo coraz większego napływu początkujących inwestorów na rynek krypto, wciąż niewielu z nich wie, w jaki sposób poprawnie rozliczać się z dochodu w krypto, bądź co gorsza, nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak podatek od kryptowalut. Taka niewiedza może słono kosztować, więc przybliżymy nieco ten temat.
Podatek od kryptowalut – co się do niego zalicza?
Obrót na giełdzie kryptowalut jest dochodem jak każdy inny i zarówno z zysków na etacie, jak i z zysków w internecie musisz się rozliczyć. Zacznijmy od tego, że podatek od kryptowalut musisz odprowadzić, jeżeli mieszkasz w Polsce i rozliczasz się z polskim urzędem skarbowym. Jeżeli jesteś rezydentem innego kraju, dokonujesz tego w kraju, w którym mieszkasz. Każde wyjście do walut FIAT (PLN, EUR, USD itp.) oraz transakcje kartą kryptowalutową są zaliczane jako sprzedaż, czyli przychód, z którego musimy się rozliczyć. Podatek od kryptowalut nie obejmuje transakcji z krypto do krypto, co oznacza, że jeżeli sprzedasz dany token do stable coinów (USDT, USDC etc.), to taka transakcja już nie jest postrzegana jako przychód.
Przykład 1:
Janek ustawił zlecenie sprzedażowe na giełdzie. Po osiągnięciu TP, jego tokeny zostały sprzedane do USDT. Za zysk ze zrealizowanego zlecenia Janek postanowił zakupić inny token. Tych działań Janek nie musi rozliczać.
Niezależnie od tego, czy Janek nie zdecydowałby się na zakup i zachował USDT czy też zakupiłby inny token, to jego transakcje nie zaliczają się do przychodu.
Przykład 2:
Janek ustawił zlecenie sprzedażowe na giełdzie. Po osiągnięciu TP, jego tokeny zostały sprzedane do USDT, a on postanowił przekonwertować zysk do EUR i wypłacić na swoje konto bankowe. To działanie Janek musi wykazać w zeznaniu podatkowym. Jeżeli Janek zdecydowałby się jedynie na przekonwertowanie do EUR, to również musiałby wliczyć to do podatku, ponieważ wyszedł do waluty FIAT.
Podatek od kryptowalut rozliczamy ze wszystkich transakcji, jakich dokonałeś w ciągu roku podatkowego. Oznacza to, że przed złożeniem zeznania musisz zsumować wszystkie transakcje i uzyskaną kwotę zapisać w zeznaniu. Najczęściej wypłacamy EUR, jednak przychód podajemy w PLN, więc najlepszym rozwiązaniem jest sumowanie kwot, jakie zostały zaksięgowane na Twoim koncie bankowym.
Kryptowaluty – podatek z którym trzeba się zmierzyć
Podczas rozliczania podatków wszystko musi być jasne, dlatego też przedstawimy jeszcze kilka kwestii, z którymi muszą się zmierzyć kupujący kryptowaluty. Podatek zawsze płacisz od dochodu, czyli kwoty wynikowej po odjęciu kosztów. W przypadku krypto, kosztem jest każdy zakup kryptowalut. Zakładając więc, że w danym roku podatkowym kupiłeś kryptowaluty za większą kwotę niż wypłaciłeś do walut FIAT, to nie zapłacisz podatku, ponieważ koszty przewyższyły dochód.
Przykład 1:
Maciek w ciągu roku wykonał kilka transakcji zakupowych na łączną kwotę 20 000 PLN. Wyszedł do FIATów i wypłacił 10 000 PLN. Maciek nie zapłaci podatku, ponieważ jego przychód wyniósł 10 000 PLN, zaś koszty 20 000 PLN.
Przykład 2:
Maciek w ciągu roku wykonał kilka transakcji zakupowych na łączną kwotę 20 000 PLN. Wyszedł do FIATów i wypłacił 30 000 PLN. Maciek zapłaci podatek od 10 000 PLN, ponieważ po odjęciu kosztów, tyle wynosił jego przychód.
Każdym uzyskaniem przychodu jest również zakup konkretnej rzeczy za kryptowaluty. Podatek, podobnie jak wyżej, zapłacisz wtedy, gdy przychód przewyższy koszty. Co równie ważne, wszelkie transakcje kartą krypto są także postrzegane jako przychód. Oznacza to, że na koniec roku musisz zsumować wszystkie transakcje na takiej karcie i dodać do ogólnych przychodów.
PIT – Kryptowaluty
Przejdźmy do meritum. Sprawozdanie z obrotu kryptowalutami prezentujesz w PIT-38 w pozycji E w tabeli „Odpłatne zbycie walut wirtualnych”. Nie powinien mieć z tym problemu nikt, kto choć raz wypełniał PIT. Kryptowaluty obejmuje 19% podatku dochodowego, z tym że jeżeli nie dopełnisz obowiązków, to będziesz musiał zapłacić podatek w wysokości 75%. PIT-39 należy złożyć do 2 maja każdego roku podatkowego. Co natomiast w przypadku, jeżeli w danym roku kupiłeś krypto, ale nic nie wypłaciłeś? W takiej sytuacji również należy złożyć zeznanie PIT, aby poniesione koszty w danym roku przeszły na przyszły rok i nie przepadły. W końcu koszty zawsze Ci się przydadzą. 😉
0 komentarzy