W Polsce wszelkie dochody są na swój sposób opodatkowane. Niezależnie, czy pracujesz na etacie, zarabiasz na wynajmie nieruchomości, czy też zarabiasz w internecie, jesteś zobligowany do zapłacenia podatku. Opodatkowaniu podlegają również wszelkie promocje, w których bierzemy udział. Nie inaczej jest w przypadku programów partnerskich, na których zarabia dość duże grono osób pracujących w domu. W urzędzie jednak ciężko dowiedzieć się konkretów na temat rozliczania tego typu przychodów. Pomimo upływu lat, wciąż jest to dość nowatorski sposób zarabiania pieniędzy, więc nie wszyscy urzędnicy wiedzą, w jaki sposób mogą pomóc rozliczającym się osobom. Rozliczanie promocji z urzędem skarbowym jest naszym obowiązkiem i co roku musimy złożyć z tego zeznanie podatkowe. Osobom, którym przyjdzie się rozliczać pierwszy raz, może wydać się to dość trudne, jednak nie ma się czego obawiać – wystarczy poprawnie wypełnić PIT-28. O tym, jak wypełnić PIT-28 i rozliczyć się z zarobków w internecie, piszemy poniżej.
Deklaracja PIT-28, a zarabianie na promocjach
W przypadku zarabiania na promocjach oraz w programach partnerskich nie istnieją ulgi. Musimy się rozliczyć z każdej zarobionej złotówki, nawet jeśli w danej promocji zyskaliśmy przykładowo jedynie 5$. Jeżeli te środki wypłaciliśmy na konto bankowe, podlegają one opodatkowaniu w wysokości 8,5% z tytułu dzierżawy powierzchni reklamowej. Przed tym nie da się uciec, więc najlepiej zapisywać wszystkie swoje zarobki i przechowywać dokumenty. Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa to do kiedy wypełnić PIT-28. PIT-28 najczęściej należy wypełnić i złożyć do swojego urzędu skarbowego nie później niż do 30 kwietnia w roku rozliczającym poprzedni rok podatkowy. Przykładowo, jeżeli chcesz rozliczyć swoje zarobki z roku 2023, to musisz złożyć PIT-28 do końca kwietnia w roku 2024. To jest jasne. Schody zaczynają się przy samym wypełnianiu PITu, gdyż jest on dość rozległy. Przedstawiamy więc, które rubryki Cię interesują, jeżeli rozliczasz zarobki z tytułu promocji oraz afiliacji:
- Pozycje 33, 35, 41, 46, 76, 78, 93, 99, 111, 126, 130 oraz 133 – w tych rubrykach wpisujesz swój całkowity przychód
- Pozycje 140, 146, 149, 153 oraz 155 – w tych rubrykach wpisujesz kwotę, którą musisz zapłacić. Wychodzi ona z równania Twoje zarobki x 8,5% = kwota do zapłaty
- Pozycja 159 – tutaj wpisujesz kwotę, którą wpłaciłeś do urzędu skarbowego w trakcie trwającego roku na poczet podatku
- Pozycja 160 – kwota, która pozostała do zapłaty
- Pozycje 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172 – jeżeli w ciągu roku dokonywałeś wpłaty zaliczek na poczet podatku, to uwzględniasz poszczególne kwoty w przeznaczonych do tego rubrykach
- Pozycja 173 – tutaj wpisujesz łączną kwotę zaliczek na poczet podatku
Tyle wystarczy, aby wypełnić cały PIT-28. W przypadku zarabiania w internecie, nie dotyczą nas żadne odliczenia oraz zmniejszenia. Płacimy podatek w wysokości 8,5% od całej zarobionej kwoty. Jak się również zapewne domyśliłeś po ww. opisie, możesz dokonywać zaliczek na poczet podatku. Jest to dobre rozwiązanie, aby zmniejszyć lub całkowicie opłacić podatek, który przyjdzie Ci zapłacić w przyszłym roku. Jak zapłacić zaliczkę? Wystarczy, że zsumujesz zarobki z jednego miesiąca, zalogujesz się do swojej bankowości internetowej, wybierzesz przelew do urzędu skarbowego, a następnie okres (w tym przypadku jeden konkretny miesiąc danego roku) i dokonasz przelewu. Możesz również zapłacić za cały kwartał zarabiania, ale ta opcja zależy od danego banku. Niemniej jednak obecnie jest to na tyle ułatwione, że każdy powinien sobie z tym poradzić. W razie pytań, bądź problemów zapraszamy do kontaktu z nami. Natomiast więcej informacji dotyczących samej deklaracji PIT-28 znajdziesz na https://e-pity.pl.
Afiliacja – podatek
Pozytywnym aspektem podatku od afiliacji jest to, że jego wysokość jest umiarkowana. 8,5% w przypadku programów partnerskich i promocji to znacznie mniej niż 19% od zbytu kryptowalut. Niestety, sumiennie zarabiając w internecie, będziesz zmuszony do odprowadzania obydwu z nich, dlatego też postanowiliśmy nieco przybliżyć ten temat. Podatki od zarabiania w internecie nie powinny być „tematem rzeką”, lecz powinny być jasne i klarowne, tak, aby każdy mógł się z nimi uporać. Wszak lepiej wszystko płacić na czas i spać spokojnie, niż lawirować (co absolutnie odradzamy).
0 komentarzy