Weryfikacja KYC – czym tak naprawdę jest?

Korzystając z różnych internetowych promocji lub podczas zakładania konta na giełdzie kryptowalut na pewno natrafiście, bądź natraficie na weryfikację KYC. Rozwinięciem tego skrótu jest Know Your Customer, czyli w wolnym tłumaczeniu na polski Poznaj Swojego Klienta. Weryfikacja KYC jest procedurą bezpieczeństwa, która ma na celu zapobieganie praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Dlaczego KYC jest coraz popularniejsze?

Wiele osób błędnie myśli, że firma wymagająca weryfikacji KYC tak naprawdę chce wyłudzić od niego dane osobowe. Prawdą jest, że większość przedsiębiorstw, których obszar działania skupia się na finansach, ma obowiązek stosowania weryfikacji KYC. Tym bardziej, jeżeli są to firmy regulowane przez konkretne podmioty. Najlepszym przykładem jest bank. Większość banków to prywatne sektory działające w finansach, więc mają obowiązek potwierdzania tożsamości klienta. Ta sama zasada obowiązuje w aplikacjach z bonusami, czy też na giełdach. Do procedury KYC należy się przyzwyczaić, jeżeli zamierzacie korzystać z internetowych możliwości.

Procedury KYC – jak wyglądają?

Aplikacje oraz giełdy mają obowiązek poprosić nas o nasze dane osobowe oraz o wykonanie kilku prostych czynności. W zależności od firmy, weryfikacja KYC może zostać zatwierdzona po 2 minutach od zakończenia lub nawet po kilku dniach roboczych. Wszystko zależy od tego, jak duże zainteresowanie firmą jest w danym momencie. Czasami możemy natrafić na pewne trudności, takie jak odrzucenie weryfikacji, jednak nie są to częste przypadki. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z supportem i wyjaśnić sprawę. Przechodząc do procedury KYC i czynności z nią związanych, warto wyróżnić kilka z nich:

  • Podanie danych osobowych, takich jak imię, nazwisko oraz adres zamieszkania
  • Przesłanie zdjęć dowodu osobistego z jednej i z drugiej strony
  • Wykonanie zdjęcia z dowodem w ręku i widoczną twarzą
  • Wykonanie zdjęcia samej twarzy

Niekiedy do procedury KYC dochodzi również tzw. proof of address, czyli po prostu potwierdzenie adresu jakimś dokumentem, który nie jest starszy niż 3 miesiące wstecz. Do tego działania najlepiej sprawdza się wyciąg z konta bankowego, nawet uproszczony. Wystarczy, żeby było na nim widać Wasz adres zamieszkania.

Weryfikacja KYC, a bezpieczeństwo

Procedura KYC jest swego rodzaju informacją, że platforma, na której zakładacie konto, jest prawnie regulowana i nie zniknie nagle bez śladu z Waszymi pieniędzmi. Jest to dobra informacja i nie powinna być traktowana negatywnie. Oznacza to, że właściciele dbają o bezpieczeństwo swoich klientów i starają się nie narażać ich na ryzyko. Oczywiście do niczego Was nie namawiamy, ponieważ każdy będzie robił tak, jak uważa. My jedynie przedstawiamy Wam zarówno temat trochę bardziej od środka, jak i nasze osobiste spostrzeżenia. Z pewnością, jeżeli nie chcecie prać brudnych pieniędzy lub nie jesteście terrorystami, to nie macie się czego obawiać.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kryptowaluty – jak zacząć inwestować?

Kryptowaluty – jak zacząć inwestować?

Kryptowaluty z roku na rok zyskują coraz większy rozgłos i popularność wśród inwestorów. Największy kapitał napływa do nich w momencie, gdy sytuacja na rynku jest wzrostowa (czyt. hossa), a inwestorzy szukają aktywów o nieco większym ryzyku, natomiast znacznie...

Zarabianie, a bezpieczeństwo w internecie

Zarabianie, a bezpieczeństwo w internecie

Internet jest wspaniałym wynalazkiem, oferującym wiele możliwości. Niestety oprócz tego jest również pełen pułapek, w które bardzo łatwo się złapać. W tym artykule poruszymy zasady bezpieczeństwa w internecie, które wręcz trzeba wdrożyć w życie, aby nie paść ofiarą...