Zarabianie, a bezpieczeństwo w internecie

Internet jest wspaniałym wynalazkiem, oferującym wiele możliwości. Niestety oprócz tego jest również pełen pułapek, w które bardzo łatwo się złapać. W tym artykule poruszymy zasady bezpieczeństwa w internecie, które wręcz trzeba wdrożyć w życie, aby nie paść ofiarą hakerów, bądź oszustów.

Zasady, które warto przestrzegać

Rozpoczynając swoją przygodę z zarabianiem online, możesz natrafić na wiele „wspaniałych okazji” zarobku. Tego typu ogłoszenia mogą pojawiać się wszędzie, w tym między innymi na portalach społecznościowych i w różnych reklamach internetowych. Najczęściej oferują bardzo wysokie wynagrodzenia, które nie wymagają od Ciebie szczególnego wysiłku. Taka metoda zarabiania po prostu nie istnieje. Zawsze, w sprawdzonych sposobach trzeba wykonać jakąś akcję, aby otrzymać zapłatę. Niezmiennie, nikt nic za darmo nie daje. Uczulamy w szczególności na takie ogłoszenia, ponieważ brzmią one niezwykle kusząco, a finalnie przez takie szemrane interesy możesz stracić bardzo wiele pieniędzy. Bezpieczeństwo w internecie jest najważniejsze, więc zawsze, przed wejściem w cokolwiek, o czym słyszysz pierwszy raz, wykonaj odpowiedni research:

  • Sprawdź od kiedy istnieje firma, czy jest gdzieś zarejestrowana i jest prowadzona legalnie – Tego typu informacje bez problemu znajdziesz w Google, bądź w stopce danej strony. Jeżeli w tych dwóch miejscach nic nie znajdziesz, to powinna Ci się zapalić czerwona lampka.
  • Wyszukaj w Google opinie o danym projekcie – Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz „dany projekt opinie” i powinny Ci się ukazać opinie o danym projekcie. Opinie nie zawsze są miarodajne, ze względu na to, że często są kupowane, ale z pewnością są też pewnym odnośnikiem.
  • Zasięgnij informacji na tematycznych forach i grupach – W internecie jest wiele for oraz grup, które poruszają temat zarabiania online. Społeczność na pewno podzieli się z Tobą swoimi opiniami i doświadczeniami.
  • Jeżeli promuje to osoba prywatna, zapytaj o wszelkie szczegóły – Często bywa tak, że natrafisz na piękne ogłoszenie na portalu społecznościowym. Piszesz do osoby ogłaszającej, otrzymujesz odpowiedź wraz z reflinkiem i to koniec. Zacznij zadawać pytania, bądź dociekliwy. Jeżeli otrzymasz wyczerpujące odpowiedzi na dany temat, to dopiero wtedy zdecyduj czy warto w to wejść.

Powyższe cztery zasady należą do podstawowego researchu, który należy respektować, aby zachować bezpieczeństwo w internecie. Przestrzegamy przed podejmowaniem pochopnych decyzji, których można dokonać ze względu na ładnie brzmiący opis. Warto również zajrzeć na stronę Niebezpiecznik.pl, na której są publikowane najnowsze sposoby oszustw w internecie. Pytaj, czytaj, dowiaduj się, po prostu wykonaj research. Bezpieczeństwo to podstawa.

2FA – czy jest niezbędne?

2FA to tzw. uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Polega ono na tym, że przed zalogowaniem się na daną platformę, system poprosi Cię o dodatkowe potwierdzenie Twojej tożsamości. Może to być kod wysłany smsem, mailem lub kod z aplikacji Google Authenticator. 2FA to must have na każdej platformie, na której jest możliwość jego ustawienia. Jeżeli jeszcze nie posiadasz ustawionego uwierzytelniania dwuskładnikowego na którejś z giełd lub platform, zrób to niezwłocznie. To jedna z najważniejszych zasad, które należy wdrożyć od razu.

stąd, lub na system iOS stąd. Jak przedstawia się lista zasad dotyczących bezpieczeństwa Twoich kont? Następująco:

  • Nigdy nie ustawiaj tego samego hasła do kilku różnych witryn – Każde hasło powinno być unikatowe. Wystarczy jeden wyciek, żeby hakerzy otrzymali dostęp do twojego hasła. Pomyśl, co by było wtedy, gdybyś miał je ustawione wszędzie.
  • Zadbaj o uwierzytelnianie dwuskładnikowe 2FA – Dokładnie to, o czym napisaliśmy wyżej. To jest podstawa.
  • Nie klikaj w podejrzane linki oraz nigdzie i nikomu nie udostępniaj swoich haseł (tym bardziej seedów do portfela krypto) – Zawirusowane linki możesz otrzymać wszędzie, nawet na portalach społecznościowych od Twoich znajomych, którym przejęto konta. Nie klikaj w link, jeżeli nie masz pewności czym jest. W świecie krypto również możesz natrafić na różne strony, które będą oferowały darmowe tokeny lub pieniądze za podanie fraz seed do portfela. Nigdy, przenigdy tego nie rób. Podając swoje frazy, automatycznie przekażesz komuś pełny dostęp do swoich środków.
  • Zainwestuj w sieć VPN – Sieci VPN zapewniają większe bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu niż klasyczne połączenia sieciowe. VPN ukrywa Twój adres IP i dzięki temu śledzenie Twoich poczynań w internecie jest znacznie trudniejsze do rozszyfrowania. Cena za roczny pakiet VPN waha się w granicach 300 zł. Jednym z najpopularniejszych VPNów jest NordVPN.
  • Zacznij używać klucza U2F czyli fizycznego klucza zabezpieczeń – Klucz U2F to świetne rozwiązanie dla ochrony przed phishingiem, ale również do ochrony takich kont jak Google, czy Facebook. Tego typu urządzenie wyglądem przypomina pendrive i jest bardzo skuteczne. Nie da się z niego wyciągnąć żadnych informacji, ponieważ zwyczajnie nie dzieli się nimi ze światem zewnętrznym. Sprawdzonym urządzeniem tego typu jest YubiKey.

Jeżeli wdrożysz wszystkie ww. środki, to bezpieczeństwo Twoich kont, haseł, a nawet pieniędzy wzrośnie o 90%. Świadomość ryzyka, jakie niesie ze sobą internet, wciąż jest bardzo znikome, a w żadnym razie nie można go bagatelizować. 2FA jest niezbędne, ale warto zabezpieczać się jeszcze bardziej.

Atak hakerów – jak się przed nim zabezpieczyć?

Każdy powinien mieć z tyłu głowy, że w każdej chwili może nastąpić wyciek danych z, chociażby jakiegoś sklepu czy platformy. Było już kilka takich sytuacji. Wtedy wszelkie maile, loginy i hasła trafiają do publicznej sieci i każdy ma do nich dostęp, co znacznie zwiększa ryzyko ataku hakerów. Powyżej przedstawiliśmy sposoby, które w znacznym stopniu utrudnią zhakowanie Twoich kont. Nigdy nie da się zabezpieczyć na 100% (chyba że całkowicie przestaniesz korzystać z internetu), ale zawsze można zwiększyć swoje bezpieczeństwo. I właśnie dlatego zachęcamy Cię do tego, ponieważ nie kosztuje to majątku, a potrafi skutecznie ochronić przed atakami hakerów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kryptowaluty – jak zacząć inwestować?

Kryptowaluty – jak zacząć inwestować?

Kryptowaluty z roku na rok zyskują coraz większy rozgłos i popularność wśród inwestorów. Największy kapitał napływa do nich w momencie, gdy sytuacja na rynku jest wzrostowa (czyt. hossa), a inwestorzy szukają aktywów o nieco większym ryzyku, natomiast znacznie...